Host only with the best web hosting provider. Get quality hosting from hostmonster web host.

Участь представників ГО "Громадянський поступ" у вшануванні пам’яті Ніла Хасевича м. Рівне 04.03.2016 р.

Друк
Дата публікації Перегляди: 397

       4 березня  , представники  ГО «Громадянський поступ»  ГО  І. Пюрко, Л.Миронець,  Т. Ярошик  взяли участь у  вшануванні пам'яті українського художника, графіста, активного громадського та політичного діяча, члена Організації українських націоналістів і Української  головної визвольної ради - Ніла Хасевича, з нагоди 64-ї річниці загибелі.  

       До пам’ятного знаку Нілу Хасевичу у Рівному вшанувати відомого діяча прийшли рівненські депутати , представники Рівненської  обласної  адміністрації, Громадської ради при РОДА, громадськість, учні та студенти навчальних закладів Рівного та  інші мешканці нашого міста.

 Хасевич Ніл (1905 - 1952) -графік-еквілібрист, автор агітаційних листівок і нагород УПА, художник, революціонер

 Місце народження: с. Дюксин Костопольського повіту Волині

Народився в сім’ї диякона. В 1923 екстерном складае іспити за курс гімназії у Рівному. В 1926 - вільний слухач школи при Академії мистецтв у м. Варшаві. В 1930-33 - навчався в Варшавській Академії мистецтв. Дипломна робота "Святий Володимир". 1927-37 - належав у Варшаві до Української студентської мистецької громади “Спокій” (31 член, 14 з яких волиняни), яка об'єднувала емігрантів з Наддніпрянської України, Галичини та Волині. 1935 - член Волинського українського об'єднання, делегат з'їзду ВУО. В 1931-44 мав 35 художніх виставок, зокрема у Львові, Празі, Берліні, Чікаго, Лос-Анджелесі. З 1940-х перебував в українському підпіллі (псевд. Бей, Зот, Старий). В 1943-52 - член Крайової референтури пропаганди на Північно-Західних українських землях, член Української головної визвольної ради. В той же час працював у редакції підпільного журналу “До зброї” що видавався політвідділом Головної команди УПА і друкувався на Волині. Автор ескізів усіх нагород УПА та УГВР. Ілюстрував журнали УПА "Український перець" та "Хрiн", створив альбоми “Волинь в боротьбі” та альбом карикатур антирадянської тематики. В 1948 - Кавалер Срібного Хреста Заслуги. В 1951-му з Москви надійшла вказівка припинити підпільну антирадянську діяльність Хасевича, тому що його гравюри попали делегатам сесії Генеральної Асамблеї ООН. 4 березня 1952 року знищений eнкаведистами - на хуторі біля села Сухівці Рівненської області. Альбом “Графіка в бункерах УПА” (Філадельфія) був виданий посмертно в Філадельфії в 1952 році.

        Керівник ГО "Громадянський поступ" І. Пюрко, у своєму зверненні до присутніх  нагадав нам , про бурхливе і яскраве життя, свій слід  в історії нашого краю ,  як справжнього борця за українську ідею уродженця Рівненщини Ніла Хасевича,  зазначивши при цьому, що важливим на сьогодні є знати  та вчити нашу історію України, мати віру в незалежність нашої України, вшановувати пам'ять визначних постатей в історії нашої держави.

    Після урочистого дійства  біля  пам’ятного знаку Ніла Хасевича відомого митця, до його підніжжя  поклали  квіти.

Joomla 2.5