Host only with the best web hosting provider. Get quality hosting from hostmonster web host.

Участь представників ГО «Громадянський поступ» у проведенні заходів присвячених вшануванню героїв Холодного Яру- «Холодний Яр: прийди і вшануй полеглих».

Друк
Дата публікації Перегляди: 2462

    23 - 24.04. 2016  з делегацією козацтва Рівненської Січі  війська  Запорізького, представники   громадської  організації  «Громадянський поступ»  прийняли участь у вшануванні героїв Холодного Яру (визвольна війна українців проти московської  навали 1918- 1922 р.р.).

    Край  надзвичайно багатий українською історією : історією вільності, гідності  та честі українського народу.  Літопис історії  починається з княжих часів:

  • 1037 рік засновано Мотронинський жіночий монастир біля с. Мельники (зараз Московський патріархат);

  • с. Суботів , батьківщина  Б. Хмельницького , церква св. Іллі  збудована   Б.Хмельницьким  у 1653 р. (Київський патріархат);

   У 1954 році  у  церкві  св.  Іллі  встановлено надгробну плиту на честь гетьмана.

    У 1648 році Суботів  став заміською резиденцією правителя  Козацької держави, в якій  Б.Хмельницький підписав  більше 300 універсалів. 

Павільйон над підмурками палацу  Б. Хмельницького

Іменний  Герб  Богдана  Хмельницького 

 Пам'ятник  Богдану  Хмельницькому.

  • м.  Чигирин -  столиця  українського  козацтва 1648-1676 р., у жовтні 1917 р. на зїзді Вільного козацтва України та Кубані  почесним  військовим отаманом обрано Гетьмана  Української держави  П. Скоропадського;
  • с.  Медведівка  з 1649 р. сотенне  містечко на околицях  Холодноярського лісу, з якого у 1768 р. бере початок  визвольна збройна боротьба проти польських магнатів- Коліївщина. У 1768 р.  у Холодному Яру Максим Залізняк (послушник Мотринського  монастиря) зібрав військо гайдамаків та почав збройну боротьбу з поляками (Коліївщина закінчилась тим, що Москва ввела у ті краї, які належали Польщі, свої війська нібито для підтирмки повстання для  захисту православної віри. Однак Катерина II  зрадницьки віддала наказ захопити ватажків повсталих М. Залізняка  та І.Гонту. Повстання завмерло. М. Залізняка відправили у  довічне заслання у Сибір, а І.Гонту  московіти віддіали на страту польським катам.

         Пам'ятник Максиму Залізняку в центрі села Медведівка

    Холодний Яр - це місце,  де присутній  дух  непокірної  козацької  вольниці, це символ  сили  духу  українського  народу, його боротьби за волю. Гаслом боротьби  гайдамаків, під проводом братів  Чучупаків, у 1918- 1922 р.р. «Воля України, або смерть на  чорному полотні».

    У географічному плані Холодний Яр - урочище у лісі неподалік м. Чигирина, від якого відгалужується  ціла  ситсема балок та  ярів  з джерелами, озерцями, територія якого складає 7 000 га;  у адміністративному  плані – це 20 сіл та хуторів , що займають площу 30 000  на правому березі  Дніпра.

    В ніч з 22 на 23.02.18 р. силами вільного козацтва (8 500 бійців) під командуванням Звенигородського  кошового отамана  Юрія Тютюнника була вщент розбита московська окупаційна армія Муравйова, який сам ледве втік з поля бою.

    Селянський загін, який утворився спочатку для самооборони  Мотронинського монастиря під керівництвом братів Чучупаків, уродженців с.  Мельники, виріс до розміру  полку (2000 чол.) , а в послідуючому  пертворився у 15-ти тисячну армію, яка громила московських окупантів  п’ять  важких років.

    Тарас Шевченко, відвідавши ці місця,  написав поему «Гайдамаки» з пророчими словами: «І повіє огонь новий з Холодного Яру…»

    Український національно- визвольний рух 40- х  років XX століття, став продовженням визвольної  боротьби  гайдамаків  Холодного Яру. Саме на Черкащині  було започатковане повстанське вітання «Слава Україні ! », з відповіддю «Україні слава ! ».

    Перше збройне формування, під час проголошення у м. Львоіві самостійної Української держави 30 червня 1941 р. , носило назву «Холодний Яр» . Невдовзі у нашому місті Рівне 27 липня 1941 року, створено Перший курінь Українського війська імені Холодного Яру. У Дубровицькому  районі з  1942 року створена школа командирів УПА «Холодний Яр», у якій  проводився  бойовий  вишкіл  офіцерів УПА.

   Відвідавши славетні місця Холодного Яру, спілкуючись з місцевими мешканцями, можна зробити висновок -  московський сталінський режим, штучно створивши  голод у тих краях  України (у 1922-23 р. у 1933 р., у 1947 р.), знищив страшною смертю- 10 млн. українців, заселивши у послідуючому на наших землях російськомовне населення, підірвавши тим самим українську ідею самостійної держави. Однак 23- 24.04.16 р. вшанувати  пам’ять  загиблим за незалежність України  воїнам – гайдамакам у Холодний Яр зібрались тисячі українців з усіх областей, в першу чергу  Східних.  Бійці полку «Азов», «Легіону Свободи», «Айдар»  підняли  гасло гайдамаків «Воля України, або смерть !».

 

     Сьогодні  можна однозначно констатувати, що без відродження української  ідеї свободи  української  ідеї  гідності,  української ідеї честі  ми не збудуємо  власну українську державу. На державному рівні , за бюджетні українські кошти  має бути досліджена   та піднята  історія України – від  Різдва Хрестового до наших часів.

     Сьогодні ми виховуємся на історії, втоптаній кіньми монголо – татар, інтерпретованій Катериною II   Літопису Нестора- літописця, де у нас вкрали православну віру та назву  Русь,  розбавленою  істориками пізнього  московського царату та польськими королями, системно  вихолощену істориками радянської доби. На  якій історії , виховують наших  дітей , сьогодні на  25 році незалежності у школах та вищих навчальних закладах ?

     В українців є своя історія, але сьогодні вона затоптана в  асфальт  лицемірства та фальші. Сьогодні, більшість українців хронічно «хворі амнезією» історичної пам’яті. Наш народ, незважаючи на здобуту незалежність   у 1991 році, вже 25 років живе без роду і племені, без системного зрозумілого для  усіх дослідження історії України.  Що можна зробити  з людиною  «хворою на амнезію» - все що  завгодно, так і український народ,  свідомо  з подачі  Кремля та інших зацікавлених меншин,  тримають  у ярмі безпа’мятства, яке породжує безлад, хаос,  корупцію  наслідком якої, є викачування  коштів та   розколу  України   на проросійську  та проєвропейську.

Joomla 2.5